π» Activity: Practice with Variables and Operators
Contents
π» Activity: Practice with Variables and Operators#
1.2.1 Using Variables to Make a Price List#
You are working for your favorite grocer and they want you to calculate the price of goods at checkout. Here is a list of prices:
Item |
Price per pound |
---|---|
Apples |
$1.50 |
Oranges |
$2.00 |
Bananas |
$0.75 |
Carrots |
$1.25 |
Beef |
$5.00 |
Salmon |
$8.00 |
Shrimp |
$9.00 |
Item |
Quantity |
Price |
---|---|---|
Bread |
1 loaf |
$3.00 |
Milk |
1 gallon |
$3.50 |
Eggs |
1 dozen |
$3.00 |
Cheese |
1 lb |
$5.00 |
Yogurt |
6 pack |
$4.50 |
Purchases:
Item |
Quantity |
---|---|
Apples |
3 lbs |
Oranges |
2 lbs |
Bananas |
1 lb |
Carrots |
0.5 lb |
Bread |
1 loaf |
Milk |
1 gallon |
Eggs |
1 dozen |
Cheese |
1 lb |
Yogurt |
6 pack |
A. Write a python script to calculate your bill. B. Write a print statement the prints the total cost of your bill.
# your solution goes here
# Declare and assign values to variables for the cost of each item
Apples = 1.50
Oranges = 2.00
Bananas = 0.75
Carrots = 1.25
Beef = 5.00
Salmon = 8.00
Shrimp = 9.00
Bread = 3.00
Milk = 3.50
Eggs = 3.00
Cheese = 5.00
Yogurt = 4.50
bill = 0
bill += Apples * 3
bill += Oranges * 2
bill += Bananas * 1
bill += Carrots * 0.5
bill += Milk
bill += Eggs
bill += Cheese
bill += Yogurt
# Print the total cost
print(f"The total cost of the groceries is ${bill:.2f}.")
The total cost of the groceries is $25.88.
1.2.2 Planning for Paving a Driveway#
You are tasked with ordering asphalt to pave a driveway that is 12 feet wide, and 28 feet long. You want the end pavement to be 3 inches thick. When water is added to mix the asphalt it expands by 20% in volume, after pouring the asphalt reduces in volume by 31 percent. How much asphalt mix will you need to purchase. If it costs $1.03/cubic ft., what is the cost? You should include a safety factor (an excess) of 10% for material lost during processing.
# Your solution goes here
# width of the driveway in feet
width = 12
# length of the driveway in feet
length = 28
# thickness of the pavement in inches
thickness = 3
# safety factor to account for material lost during processing
safety_factor = 1.1
# expansion factor due to adding water
expansion_factor = 1.2
# shrinkage factor due to the asphalt setting
shrinkage_factor = 0.69
# cost in dollars
cost = 1.03
# Convert the thickness from inches to feet
thickness_in_feet = thickness / 12
# Calculate the area of the driveway in square feet
area = width * length
# Calculate the volume of the asphalt needed in cubic feet when set
volume_needed_set = area * thickness_in_feet * safety_factor
# Calculates the volume needed to pour
volume_poured = volume_needed_set / shrinkage_factor
# Calculates the volume needed to purchase
volume_purchased = volume_poured / expansion_factor
# Print the total amount of asphalt needed
print(
f"You will need to purchase {volume_purchased:.2f} cubic feet of asphalt mix, equating to a price of {cost*volume_purchased:.2f} "
)
You will need to purchase 111.59 cubic feet of asphalt mix, equating to a price of 114.94
After you do the calculation your boss runs back to you and says he found a product that expands by 30 percent on mixing and shrinks by 12 percent on setting. The problem is it cost $1.40/cubic ft.. Which product should you go with?
# Your solution goes here
# width of the driveway in feet
width = 12
# length of the driveway in feet
length = 28
# thickness of the pavement in inches
thickness = 3
# safety factor to account for material lost during processing
safety_factor = 1.1
# expansion factor due to adding water
expansion_factor = 1.3
# shrinkage factor due to the asphalt setting
shrinkage_factor = 0.88
# cost in dollars
cost = 1.40
# Convert the thickness from inches to feet
thickness_in_feet = thickness / 12
# Calculate the area of the driveway in square feet
area = width * length
# Calculate the volume of the asphalt needed in cubic feet when set
volume_needed_set = area * thickness_in_feet * safety_factor
# Calculates the volume needed to pour
volume_poured = volume_needed_set / shrinkage_factor
# Calculates the volume needed to purchase
volume_purchased = volume_poured / expansion_factor
# Print the total amount of asphalt needed
print(
f"You will need to purchase {volume_purchased:.2f} cubic feet of asphalt mix, equating to a price of {cost*volume_purchased:.2f} "
)
You will need to purchase 80.77 cubic feet of asphalt mix, equating to a price of 113.08